Inštitut za narodnostna vprašanja
Inštitut za narodnostna vprašanja je javna raziskovalna organizacija, ustanovljena s strani Republike Slovenije, Slovenske akademije znanosti in umetnosti ter Univerze v Ljubljani. Osnovna dejavnost inštituta je interdisciplinarno proučevanje etničnih študij, s poudarkom na naslednjih področjih:
Inštitut za narodnostna vprašanja je naslednik Manjšinskega instituta, ki je deloval med letoma 1925 in 1941. V obdobju okupacije je bil inštitut likvidiran, vendar je bil že leta 1944 ustanovljen Znanstveni institut pri Izvršnem odboru Osvobodilne fronte, ki je nadaljeval delo Manjšinskega instituta. Od leta 1948 je inštitut samostojna znanstvena ustanova, od leta 1992 pa je javni raziskovalni zavod.
Inštitut za narodnostna vprašanja sodeluje s številnimi visokošolskimi in raziskovalnimi institucijami v Sloveniji in tujini, med njimi tudi s Fakulteto za družbene vede Univerze v Ljubljani, Univerzo na Primorskem, Slovenskim znanstvenim inštitutom v Avstriji, Slovenskim raziskovalnim inštitutom v Italiji ter Slovensko narodno in študijsko knjižnico.
Inštitut za narodnostna vprašanja ponuja različne storitve in publikacije, med njimi serijske publikacije, razprave in gradivo ter knjižnično gradivo. Poleg tega organizira tudi simpozije, konference in predavanja na temo narodnosti, etničnosti in migracij.
Inštitut redno objavlja tudi raziskovalna poročila, ki se ukvarjajo z vprašanji manjšin in narodnosti ter njihovim položajem v Sloveniji in svetu. Poleg tega sodeluje z različnimi društvi in organizacijami, med njimi Klubom koroških Slovencev, Klubom tržaških Slovencev, Društvom za uporabno jezikoslovje ter Društvom slovensko-avstrijskega prijateljstva.
Trenutno Inštitut za narodnostna vprašanja ponuja prosto delovno mesto »SAMOSTOJNI STROKOVNI DELAVEC VII/2 (I)«. Rok za prijavo je 6.5.2024.
11-4-2024 | Vabljeni na mednarodni simpozij, kjer bo sodelavec dr. Robert Devetak nastopil s prispevkom: "Dobrodelno delovanje goriškega plemstva v desetletjih pred prvo svetovno vojno." |
10-4-2024 | Dr. Barbara Riman bo imela predavanje z naslovom "Učenje slovenskega jezika na Hrvaškem" na oddelku za južnoslovanske jezike in književnosti na Filozofski fakulteti v Zagrebu. |
8-4-2024 | Dr. Lara Sorgo se je udeležila okrogle mize v Cambridge-u z naslovom "Kin-state minorities and media consumption" v okviru konference BASEES (British Association for Slavonic and Eastern Europe Studies). |
4-4-2024 | Vabljeni na predstavitev zbornika "Slovenski mediji v Avstriji nekoč in danes", ki bo potekala v Slovenskem knjižnem centru Haček v Klagenfurtu, Avstrija. |
Več informacij o inštitutu, njegovi zgodovini, dejavnostih in dogodkih lahko najdete na njihovi uradni spletni strani.