Arheološka pot Cvinger je eno najpomembnejših starejšeželeznodobnih najdišč v Sloveniji. Nahaja se v Cvingerju pri Dolenjskih Toplicah in predstavlja arheološki park, ki omogoča obiskovalcem, da se Seznanijo z bogato prazgodovinsko dediščino tega območja. Poteka skozi več arheoloških območij in ponuja vpogled v življenje in kulturo prazgodovinskih skupnosti.
Cvinger sestoji iz več arheoloških območij, ki so med seboj povezana. Osrednji del je prazgodovinsko gradišče, ki je obdano z nekoč mogočnim obzidjem. V njegovi bližini se razteza talilniško območje, kjer so staroselci pridobivali železo in ga predelovali v različne izdelke. Na območju najdišča so tudi gomilna grobišča, kjer so pokopani pripadniki prazgodovinske skupnosti.
Najstarejši deli najdišča segajo v pozno bronasto dobo in začetek starejše železne dobe. Cvinger je bil pomembno železarsko središče, ki je v mladohalštatskem obdobju doseglo vrhunec svoje moči. Arheološke najdbe pričajo o pomembnosti in gospodarski moči skupnosti, ki je sooblikovala evropski kulturni prostor.
Arheološka pot Cvinger je označena s stezami, ki se vijejo skozi mešan gozd. Obiskovalci lahko obiščejo različna arheološka območja in se Seznanijo s prazgodovinsko dediščino tega kraja. Pot je vpisana v register kulturne dediščine in je pridobila pravno zaščito kot kulturni spomenik.
Cvinger je bil vključen v več mednarodnih raziskovalnih in promocijskih projektov, kot je Iron Age Danube, ki povezuje najpomembnejša prazgodovinska najdišča v podonavski regiji. Obiskovalci lahko pot obiščejo tudi s pomočjo spletnega vodiča Guide@Hand. Cvinger je tako pomembna točka Železnodobne poti po Podonavju.
Arheološka pot Cvinger vabi obiskovalce, da spoznajo bogato prazgodovinsko dediščino tega območja. Poteka skozi več arheoloških območij, ki ponujajo vpogled v življenje prazgodovinskih skupnosti. Cvinger je pomembno železarsko središče, ki je sooblikovalo evropski kulturni prostor. Pot je vpisana v register kulturne dediščine in je pridobila pravno zaščito kot kulturni spomenik.