Speča lepotica na hribčku se ponovno prebuja!
Čas je da ponovno zavrtimo čas nazaj in skočimo v čase, ki so že minili, vendar zaradi nekaterih posameznikov, kot je bil legendarni fotograf Peter Naglič iz Šmarce pri Kamniku, ki je zapustil veliko zapuščino več kot deset tisoč kakovostno izdelanih posnetkov, ki so ohranjeni v originalni obliki, lahko pogledamo v tiste čase tudi danes. Peter Naglič je bil kot navdušen amaterski fotograf prisoten skoraj povsod. S svojim fotoaparatom je zabeležil tudi gradnjo Prosvetnega doma na Homcu, ki se je pričela leta 1914, ter tudi kasneje pri gradnji Pirnatove vile, za katero je načrte naredil arhitekt Jože Plečnik, ki je bil dober prijatelj znanega ljubljanskega pasarja Alojza Pirnata, kateri je zemljišče za gradnjo svoje vile na Homcu kupil leta 1946.
Na mestu, kjer je nekoč stal nekdanji homški Prosvetni dom, ki so ga partizani požgali leta 1944, je po drugi svetovni vojni zrastla Pirnatova vila, ki je bila narejena po Plečnikovih načrtih. Po smrti Alojza Pirnata je vila veliko let samevala in njega usoda je bila že skorajda zapečatena, a je v zadnjem času speča lepotica po zaslugi novih lastnikov zopet zaživela.
Gradnjo, ki je le počasi napredovala, je vse do smrti sam nadzoroval. Delo je končal Anton Bitenc, njegov asistent in sodelavec, ki je stavbo pozneje nekoliko predelal: na vrtu je postavil dva portala z nekdanje graščine na Voklem pri Kranju, prizidal garažo, cestni fasadi dodal betonski balkon in pod hišo napravil prizidek. Streha je prekrita z betonskimi strešniki, ki so bili prvotno namenjeni za Križanke v Ljubljani. In danes se speča lepotica ponovno prebuja.
Kulturno društvo Jože Gostič Homec je v sodelovanju z novimi lastniki nekdanje Pirnatove vile, v minulih dneh pripravilo razstavo zbranih del sakralnega slikarja Matije Koželja in sicer ob obeležitvi 100-letnice njegove smrti. Koželj je imel vse kvalitete uspešnega slikarja: bil je izredno marljiv in hiter. Znal je tudi ustreči okusu naročnika. Sprva je slikal za okoliške župnije, že kmalu pa je prejemal naročila za poslikavo in opremo tudi večjih in pomembnih cerkvenih središč in samostanov. Poslikal pa je tudi cerkev Marijinega rojstva na Homcu.
Za obisk Homškega hriba in ogled Plečnikove dediščine se obrnite na Kulturno društvo Jože Gostič Homec ali se neposredno povežite z novimi lastniki nekdanje Pirnatove vile. Tam vam bodo z veseljem omogočili ogled stavbe ter vam predstavili zgodovino in pomembnost te dediščine.
Fotograf Peter Naglič je s svojim fotoaparatom zabeležil tudi gradnjo Prosvetnega doma na Homcu leta 1914. Njegove fotografije pričajo o tem, kako je nastajala ta stavba in kakšen pomen je imela v lokalni skupnosti. Po drugi svetovni vojni je na mestu nekdanjega doma nastala Pirnatova vila, ki je zgrajena po načrtih arhitekta Jožeta Plečnika. Vila je po nekaj letih samevanja in propadanja postala zopet živa in pomembna dediščina Homca. Skozi razstavo z deli sakralnega slikarja Matije Koželja je mogoče dojeti, kako pomembno je bilo to območje tudi za razvoj umetnosti in kulture.